Home / 2018 International Orlando / Contests / NextGen Varsity Quartet ContestBecome A Member!

NextGen Varsity Quartet Contest

International Next Generation Varsity Barbershop Quartet Contest
Wednesday, July 4, 5 p.m. – 10 p.m. (EDT)

 

Order of Appearance

 

1. Roses in Blue

Stephen Kersey, Kevin Clark, Aaron Roos, Abraham Roos

Ohio; representing Johnny Appleseed District (JAD)

 

2. On Point

Gavin Andrews, Daniel Pesante, Timothy Keatley, Alex Burney

Florida; representing Sunshine District (SUN)

 

3. Barbershock

Joe Gonzalez, Stephen Barrie, John Donohue, Matt Demartino

New York, Pennsylvania; representing Seneca Land District (SLD)

 

4. Wildfire

Caleb Hayes, Stephen Goldman, Kyle Snook, Harrison Cooke

Florida, Georgia, Tennessee; representing Dixie District (DIX)

 

5. Wing It

Kyle Fisher, Brandon Zlotnik, Hollis Wilson, Giovanni Castiglione

Ohio; representing Johnny Appleseed District (JAD)

 

6. Greenlight

Louis Ades, Sebastian Massa, William Rogers, Christopher Cutler

Connecticut, Massachusetts; representing Northeastern District (NED)

 

7. The Tune Squad

Jonathan Lang, Tyler Dohar, Luke Schmidt, Dean Moore II

Illinois, Ohio; representing Johnny Appleseed District (JAD)

 

8. One ‘n Dun

Josh Vanlandingham, John Treash, Johnny Bugarin, Keith Waldheim

Colorado; representing Rocky Mountain District (RMD)

 

9. Frontier

Chris Cordle, Aaron Pollard, Brandon Smith, Cody Harrell

Michigan; representing Pioneer District (PIO)

 

10. Stand-By

Ryan Sanford, Kyle Feather, Mark Doyle, Carson Kientz

Kansas; representing Central States District (CSD)

 

11. The Elite IV

Grant Klobuchar, Evan Patrick, Scott Cilento, Alexios Pishos

Illinois; representing Illinois District (ILL)

 

12. The Reunion

Francesco Logozzo, Rodrigo Alvarez, Nick Ruiz, Travis Roy

Massachusetts, Texas; representing Northeastern District (NED)

 

13. The Aggienizors

Anthony Gacasan, Aaron Daniel, Alan Putnam, Corey Bowers

Texas; Texas A&M University

 

14. One Eleven

Nicholas Peta, Johnathan Lunden, Thomas Keeping, Adam Del Rosso

New York; representing Seneca Land District (SLD)

 

15. 4 On Demand

Jamie Braham, Peter Bryant, Nick Bryant, Calvin Laverick

United Kingdom; representing British Association of Barbershop Singers (BABS)

 

16. All of the Above

Nick Taber, Eric Blum, Michael Berkson, Harry Bickford

Hell’s Kitchen Chapter; representing Mid-Atlantic District (MAD)

 

17. Thunderbolt!

Oscar Sotelo, Kedar Shashidhar, Nick Luna, Bobby Reynolds

California; representing Far Western District (FWD)

 

18. Tagline

Joe Pickin, James Gower-Smith, Chris Langworthy, Robert Foot

United Kingdom; representing British Association of Barbershop Singers (BABS)

 

19. Singularity

Stuart Gagnon, Stephen Gagnon, Matthew Hart, Nathaniel Hart

Idaho; representing Evergreen District (EVG)

 

20. Stranger Rings

Dominick Finetti, Ryan Mattingly, Daniel Laguros, Danny McFarlane

Texas; representing Southwestern District (SWD)

 

Also appearing in the Varsity Quartet Contest will be a guest Varsity Chorus:

New England Vocal Corps

Directed by Raymond Johnson​

Representing the Northeastern District

 

 

Qualifying quartets for the 2018 International Next Generation Varsity Barbershop Quartet Contest are listed below by qualifying score. 

1. Wildfire – 75.9%

2. Eclectones – 75.5%

3. Greenlight – 75.11%

4. The Tune Squad – 75.0%

5. Frontier – 74.25%

6. The Reunion – 74.1%

7. Roses in Blue – 73.88%

8. Thunderbolt! – 73.0%

9. Stand-By – 72.38%

10. Tagline – 72.13%

11. Barbershock – 71.88%

12. One Eleven – 70.88%

13. Singularity – 70.38%

14. 4 On Demand – 70.0%

15. One ‘n Dun – 70.0%

16. Wing It – 69.28%

17. Stranger Rings – 69.0%

18. The Elite IV – 69.0%

19. On Point – 68.5%

20. The Aggienizors

Top